Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.
10 Aralık, 2019, 20:10:12 ÖS
45283 Mesaj 7064 Konu Gönderen: 592 Üye
Son üye: Umut
Ana Sayfa Yardım Ara Giriş Yap Kayıt
mustafa kaya  |  Yazılarım  |  Güncel  |  BİR SINAV ANATOMİSİ 0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte. « önceki sonraki »
Sayfa: [1] Aşağı git Yazdır
Gönderen Konu: BİR SINAV ANATOMİSİ  (Okunma Sayısı 412 defa)
mustafakaya
Yönetici
şiir
Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri Site
BİR SINAV ANATOMİSİ
« : 17 Haziran, 2019, 14:20:47 ÖS »

BİR SINAV ANATOMİSİ

…dün ve önceki gün sınav günleriydi , salon başkanı olarak görev yaptığım sınıfta gerekli uyarı ve bilgilendirmeleri açık şekilde okumak suretiyle anlatmıştım , kontrol amaçlı dolaştığımda bir öğrencinin hiçbir kodlama yapmadığını hayretle gördüm  , ‘… şimdiye kadar cevap kağıdını ve  soru kitapçığın üzerini doldurmalıydın , daha ne kadar beklemeyi düşünüyorsun , sınav başlamasına az kaldı, neden yapmadın ..’’ sözlerime karşılık öğrencinin boş gözlerle bakındığını cevap vermeyerek isteksizce kalemi alarak kodlama işlemlerini ağır ağır yapmaya başladı , başlamasına da tabi eksiklikler bırakarak ,  en az üç defa boş bıraktığı ve yanlış yaptığı yerleri düzelttirmek zorunda kalmıştım , şaka mı bu ! diye düşünmeden edemedim , ancak şimdiki gençlerin uyur gezer gibi yaşadığını , sürekli başkalarının yönlendirmesi ve iteklemesine alıştıklarını düşününce , bu gençte böyle bir model dedim , sarsıldım ve üzüldüm ailesini düşündüm…
…veliler okul çevresini işgal etmiş vaziyette, çoğunun elinde Yasin-i şerif,dua kitapları,kiminin ellerinde doksandokuzluk tesbihler ,anne baba dede nene kim varsa gelmiş , hatta dolmuş dolusu artık kaç çocuk için geldilerse , sınav başladı fakat ilerleyen saatlerde yüksek sesle cep telefonu ile konuşan velilere rastladık , öyle ki sıkıcı ve yüksek nem oranı yüzünden öğrenciler bir yandan hava sıcaklığı ile ,bir yandan sorularla boğuşuyorken,sık sık kafalar kalkıp geriye sesin geldiği tarafa bakmaya başladılar,dışarıdaki adam öyle konuşuyor ki farkında değil açık pencerelerden sınıflara ses kirliliği , çocuğunun başarısı için sessizliği düşünen veli kalabalığından da hiç müdahale yok , mecburen pencereden el işaretleri ile tel.konuşmasını kesmesini anlattım , bu ne yaman bir çelişki olmalı ki gümbür gümbür sesten ortalık geçilmiyorken kimsenin müdahil olmayı düşünmemesi..biraz ileride evlerin birinde balkonda oturanlar ile yola birikmiş veliler arasında bir tartışma , saat 11.00 e doğru haydiii bir sela sesi ..esselatu ves’selamu aleyk , aleyke yaaaa habibal’lah…artık selanın ikinci tekrarında ses kesildi zannederim duyarlı olanlar uyardılar  , maşallah müezzin sesinin de tüm inceliği tizliği güzel okuyuş nağmesi gözden kaçmıyordu bangır bangır ..saat 12.30 öğrenciler çıkmaya başladı , sınav 13.15 de sonlanacak ,dışarıda ayrı bir dünya , ilk defa buluşuyorlar gibi çocuklar aileleriyle bir muhabbet…bir muhabbet , hangi birini sessizliğe davet edeceksin ki..
….bir öğrenci , bonesi var başında , havanın sıcaklığı ve bunaltıcılığı içinde sınavın ilerleyen dakikalarında bonesini toplayınca  ,sağ kulağı üzeri ona ne diyorlarsa raptiye gibi beş altı tane kulağı çepeçevre  dolaşan , altın boyalı veya altın ,pul pul mu yoksa delgeçli mi bilmiyorum , böyle bir durum , bayan gözetmen arkadaş notunu aldı yani ilgili öğrenci kontrol cetvelinde sınava girmemesi gereken aksesuarla girmiştir notunu düştü ,sınavda öğrenci ile neden niçin ne yaptın gibi soru konuşmaları yapmak yasak , görülen aynen tutanak notu olarak kodlanıyor , artık hüküm ösym’de , aslında sınavın sıhhatini bozan bir şey değil ama bu ve benzeri takılar konusunda öğrenciler hem belgeleri üzerinde yazı ile hem de görsel yazılı medyada sık sık uyarılmaktadırlar , sınava az bir zaman kala 15 dk.var , öğrenci elinde sürücü belgesi (ehliyet) ile çıkıp geldi,evladım günlerdir aylardır kimlik şartı söyleniyor ehliyet belgesi geçersiz deniliyor  neden böyle yapıyorsunuz , unuttum hocam , unutmuşum diyor , peki bu lakayıtlık bu ciddiyetsizlik bu hazırlıksızlık bu umursamazlık neyin nesi ! suçlu sınava almayan yetkililer mi oluyor , suçlu sistem mi oluyor , yasa kanun kural kaide ne ise bunu çiğneyenin hiç mi suçu yok tek suçlu akıl sağlığı yerinde kişinin kendisi olmasına rağmen , haberlerde gösteriyor bazı dramatik durumları , kapıyı tekmeleyen yumruklayan , ağlayıp yığılıp kalanlar,ileri geri konuşulanlar, ya ne zaman adam olacağız veya ne zaman başkalarını suçlamak kolaycılığından vaz geçeceğiz , emin olun saati öğleden sonraya da alsanız , akşama da sınav tarihi yapsanız bu gecikmeler bu belgesiz kimliksiz sınava gelmeler bu ileri geri tu ka devlet suçlamaları devam edecektir…ves’selam..   

Mustafa Kaya
17.06.2019/çengelköy
Sayfa: [1] Yukarı git Yazdır 
« önceki sonraki »
Gitmek istediğiniz yer: