Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.
31 Mart, 2020, 21:56:59 ÖS
45465 Mesaj 7105 Konu Gönderen: 569 Üye
Son üye: Umut
Ana Sayfa Yardım Ara Giriş Yap Kayıt
mustafa kaya  |  Yazılarım  |  Serbest  |  ŞİRK 0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte. « önceki sonraki »
Sayfa: [1] Aşağı git Yazdır
Gönderen Konu: ŞİRK  (Okunma Sayısı 35 defa)
mustafakaya
Yönetici
şiir
Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri Site
ŞİRK
« : 25 Aralık, 2019, 14:22:41 ÖS »

ŞİRK , ALLAH'IN OTORİTESİNE GÜVENMEMEKTİR

Kur'an'ı Kerim , bizim baş kitabımız yegane rehberimiz , çünkü Allah'ın sözleridir ,emir ve buyruklarıdır,insanı yaratan Allah , insanı en iyi tanıyan olacağından dünyasını ve sonrasına dair akıbetleri için sık sık uyarmıştır , doğru istikametleri bulması için peygamberler ve beraberinde vahy(ilahi sözler) indirmiştir, özellikle de şirk konusunda uyarmıştır , peygamberleri de içine alarak bu uyarıyı sürekli yapmıştır , son nebi peygamberimizi de uyarıyor şirk konusunda :

(Zümer /65)

وَلَقَدْ أُوحِيَ إِلَيْكَ وَإِلَى الَّذِينَ مِنْ قَبْلِكَ لَئِنْ أَشْرَكْتَ لَيَحْبَطَنَّ عَمَلُكَ وَلَتَكُونَنَّ مِنَ الْخَاسِرِينَ

'' (Ey Muhammed) sana da senden ön­ceki nebilere de şu kesin olarak bildiril­miştir: “ eğer şirke düşersen yaptığın yanar gider ve sen de kaybeden­lerden olursun..''

(Zümer /66)
بَلِ اللَّهَ فَاعْبُدْ وَكُنْ مِنَ الشَّاكِرِينَ

''..sakın ha ! yalnız Allah’a kulluk et ve görevlerini yerine getiren­ler­den ol...”

evet şirk konusunda peygamberin dahi uyarıldığı bir konuda , insan veya insanüstü gibi lanse edilen bazı zevatların şirk konusunda acaba hassasiyetleri ne kadardır veya bu şahıslara güvenmeyi tercih edenler acaba şirke düştüklerinin farkında mıdırlar , bu sorgulanmalı ; ALLAH insana değer veriyor ona yakın olduğunu söyleyerek bu değeri gösteriyor , ve benden isteyin ben size çok yakınım diyor :

(Bakara /186 )

وَإِذَا سَأَلَكَ عِبَادِي عَنِّي فَإِنِّي قَرِيبٌ ۖ أُجِيبُ دَعْوَةَ الدَّاعِ إِذَا دَعَانِ ۖ فَلْيَسْتَجِيبُوا لِي وَلْيُؤْمِنُوا بِي لَعَلَّهُمْ يَرْشُدُونَ

''..kullarım sana beni sorarlarsa, ben onlara yakınım. Beni yardıma çağıranın çağrısına cevap veririm. Onlar da benim çağrıma cevap versinler ve bana güvensinler ki olgunlaşabilsinler..''

(Mümin /60)

وَقَالَ رَبُّكُمُ ادْعُونِي أَسْتَجِبْ لَكُمْ ۚ إِنَّ الَّذِينَ يَسْتَكْبِرُونَ عَنْ عِبَادَتِي سَيَدْخُلُونَ جَهَنَّمَ دَاخِرِينَ

“- Bana dua edin, size karşılığını vereyim. Bana ibadet etmekten büyüklenip yüz çevirenler, muhakkak ki küçülmüş kimseler olarak cehenneme gireceklerdir...”

(Kaf 50/16)

وَلَقَدْ خَلَقْنَا الْإِنْسَانَ وَنَعْلَمُ مَا تُوَسْوِسُ بِهِ نَفْسُهُ ۖ وَنَحْنُ أَقْرَبُ إِلَيْهِ مِنْ حَبْلِ الْوَرِيدِ

'' İnsanı biz yarattık; içinden neler geçtiğini biliriz. Biz ona şah damarından (sinir uçlarından ) daha yakınız...''

(Bakara /152 )

فَاذْكُرُونِي أَذْكُرْكُمْ وَاشْكُرُوا لِي وَلَا تَكْفُرُونِ

''..Öyleyse beni anınız ki ben de sizi anayım. Bana şükrediniz, bana nankörlük etmeyiniz...''

Ayetleri tekrar tekrar sindirerek okuyalım , Rabb'imiz Allah , ben size yakınım benden isteyin , beni arayın beni anın diyor ,ve size öyle yakınım ki şah damarınızdan daha yakınım nankörlük edip durmayın , diyor , fakat biz insanlar ne diyoruz : hayır Allah'ım , evet bize yakın olduğunu söylüyorsun ama sana daha yakın olan kimseler var , ben onlara gideyim bakayım ,senden değilde onlardan isteyeyim der gibi acaip bir şekilde son derece uyuşturulmuş biçimde tuhaf şekilde bunu yapmaktadırlar , bir sürü isim sayarak yüzü suyu hürmetine diyerek başlıyorlar ihtiyaçlar sıralamaya , sıkıntıların giderilmesi , iyileştirmesini istemeye daha ne bağlılık itaat ve kulluk gibi davranışlar , oysa müslüman , Allah'a yakın olarak yaşayan huzurlu insanın ta kendisi olmalıdır , araya birini sokarak Allah'tan uzaklaştığının farkında değil , şirk , Allah'a yabancılaşmaktır , yani araya koydukları yüzünden O'nu kendinden uzak tutmaktır , oysa Allah ben size yakınım diyor , şirk yoluna girdiğinin farkında olmayan insanın hali ne hazin , ne yazık bir durum , bu insanın bir şüphesi mi var , Allah'a doğrudan seslenemiyor , niye güvenmiyor Allah'a , bana yönel benden iste ki cevap vereyim diyen Rabb'ine neden güvenmiyor , illaki bir aracı ile isteklerini iletiyor , ya da birinin yüzü suyu hürmetine demeyi ihtiyaç hissediyor , ama neden , her şey yukarıda geçen ayetlerle açık değil mi ? bakın mekke'li müşrikler de aynısını yapıyordu ve kendilerini Allah'a yaklaştırmaları için putları ilah edinmişlerdi , onlara tazim ve saygı ile adaklar yakarışlar dualar yapıyorlardı , işte bu yüzden yüzbinlerce peygamberler yoldan çıkmaları düzeltmek için insanlara gönderilmişlerdir , aracıları ortadan kaldırmak için gönderilen peygamberi bile araya koyuyor insan , anlaşılır gibi değil , ayrıca şirk olan davranışları kınıyor ve müşrik olmayı pislik olarak nitelendiriyor Allah :

(Tevbe 9/28)

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا إِنَّمَا الْمُشْرِكُونَ نَجَسٌ

''..ey iman edenler ! O müşrikler birer pisliktir ;

(Kasas /88)

وَلَا تَدْعُ مَعَ اللَّهِ إِلَٰهًا آخَرَ ۘ لَا إِلَٰهَ إِلَّا هُوَ ۚ كُلُّ شَيْءٍ هَالِكٌ إِلَّا وَجْهَهُ ۚ لَهُ الْحُكْمُ وَإِلَيْهِ تُرْجَعُونَ

Allah ile birlikte bir başka ilahı yardıma çağırma. Allah’tan başka ilah yoktur. Allah dışında her şey etkisizleşecektir. Karar yetkisi ondadır. Hepiniz ona döndürüleceksiniz.

(Nisa /36)

وَاعْبُدُوا اللَّهَ وَلَا تُشْرِكُوا بِهِ شَيْئًا ۖ

''..Allah'a kul olun. Hiçbir şeyi O’na ortak koşmayın...''

(Nisa/48)

إِنَّ اللَّهَ لَا يَغْفِرُ أَنْ يُشْرَكَ بِهِ وَيَغْفِرُ مَا دُونَ ذَٰلِكَ لِمَنْ يَشَاءُ ۚ وَمَنْ يُشْرِكْ بِاللَّهِ فَقَدِ افْتَرَىٰ إِثْمًا عَظِيمًا

Allah, kendisine ortak koşulmasını (şirki) bağışlamaz. Bunun altında olanları, gerekeni yapan kişi için bağışlar. Kim Allah'a ortak koşarsa, O’na büyük bir iftirada bulunmuş olur.

(Yunus /105)

وَأَنْ أَقِمْ وَجْهَكَ لِلدِّينِ حَنِيفًا وَلَا تَكُونَنَّ مِنَ الْمُشْرِكِينَ

Sen yüzünü dosdoğru bu dine çevir. Sakın müşriklerden (Allah’ı ikinci sıraya koyanlardan) olma.

(Yunus /106)

وَلَا تَدْعُ مِنْ دُونِ اللَّهِ مَا لَا يَنْفَعُكَ وَلَا يَضُرُّكَ ۖ فَإِنْ فَعَلْتَ فَإِنَّكَ إِذًا مِنَ الظَّالِمِينَ

Allah ile arana koyarak, sana yararı da zararı olmayanı yardıma çağırma. Eğer öyle yaparsan yanlış yapanlara (zalimlere) karışır gidersin.

(İsra /22)

لَا تَجْعَلْ مَعَ اللَّهِ إِلَٰهًا آخَرَ فَتَقْعُدَ مَذْمُومًا مَخْذُولًا

Allah’ın yanında bir başka ilah (tanrı) oluşturma; yoksa yerilmiş ve tek başına bırakılmış olarak oturup kalırsın.

25.12.2019

« Son Düzenleme: 25 Aralık, 2019, 15:36:53 ÖS Gönderen: mustafakaya » Kayıtlı
Sayfa: [1] Yukarı git Yazdır 
« önceki sonraki »
Gitmek istediğiniz yer: