Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.
26 Temmuz, 2021, 15:44:13 ÖS
46498 Mesaj 7497 Konu Gönderen: 570 Üye
Son üye: EmirKaya
Ana Sayfa Yardım Ara Giriş Yap Kayıt
mustafa kaya  |  Yazılarım  |  Serbest  |  YOLA ÇIKMAK (Uşak) 0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte. « önceki sonraki »
Sayfa: [1] Aşağı git Yazdır
Gönderen Konu: YOLA ÇIKMAK (Uşak)  (Okunma Sayısı 14 defa)
mustafakaya
Yönetici
şiir
Çevrimdışı Çevrimdışı

Üyelik Bilgileri Site
YOLA ÇIKMAK (Uşak)
« : 20 Temmuz, 2021, 21:24:59 ÖS »

YOLA DÜŞMEK
..saat 09.30 civarıydı, hadi bismillah hadi baba aksiyon aksiyon, ekşın ekşın diyerek beni ikna etti delikanlım, kalk Uşak yapalım gelmezsen yalnız gideceğim bak ! deyince peki haydi bismillah düştük yollara , oğlum bir iş görev dosya takibin mi var? bu ne birden ani gitmek dediysem de en nihayet karar verildi bismillah çıktık, Sivaslı ilçesine geldiğimizde tabi delikanlı kendi dönem okul arkadaşı olan Hüseyin Bahadır'ı ihmal edemezdi aramak suretiyle buluştuk, henüz bitmek üzere olan geniş bahçe içindeki ev ileride masalımsı bir güzelliğe kavuşacağı şimdiden belli, Hüseyin Bahadır'ı alarak yola çıktık, saat 14.15 de
Uşak şehir merkezine gelmiştik , Hüseyin yurt dışında çalışan biri olarak kendisinden Norveç insanı ve sosyal statüleri  hakkında ilk defa birinci elden dinlediğim gerçekçi bilgiler önemliydi, duyarlı bilinçli mütevazi temiz yapısıyla kendini korumuş mü'min vatansever düzgün kişiliği kendini gösteriyordu, kolay değil bir yandan gurbetlik, bir yandan ağır çalışma şartları çoğu kez yalnızlık belki tüm olumsuzluklar veya imkanlar Hüseyin' de olumsuz çizgiler açmamış , çocuklarına ve ailesine iyi bir baba olduğu örneğini verdiğine eminim, bendeki ilk intibası ile
Uşak ne kadar değişmiş ama çok çok değişmiş gördüğümü itiraf etmeliyim , yaşanılır modern bir kent olmuş, bizim delikanlı yola çıktığımızdan beri kıymalı pide yiyeceğini dilinden düşürmedi, ben de Gediz Güvecini, sonuç güveçci yerinde yok doğru pideciye, gerçekten nefis bir pide yedik, bizim delikanlı özlemiş nasıl da kapaklandı aslında özlediği, öğrencilik yıllarının şehrinde her sokağı her dükkanı dün gibi hatırladığı tozunu toprağını suyunu havasını  teneffüs ettiği günleri içine çekmek, tanıdıklarıyla yarım kalan sevinçlerini tamamlamak istiyordu, iyi ki Hüseyin Bahadır yanımızda bizimleydi, onun rehberliği ve vefalı içten samimi dost kişiliği sayesinde her şey güzel gidiyor , ilk ziyaretimiz yine bizim gençlerin dönem arkadaşı Abdurrzzak Topal oldu, görebildiğim kadar ciddi ve iddialı bir alan üzerinde (gelinlik - damat giyim tekstil moda) işini kurmuş gayette işinin hakimi ve gelecekte hacmini inşaallah büyütecek bir bilince sahip, aferin, bu genç yaşta bu tecrübe potansiyel ile kendisini geliştireceği ve büyüteceğine eminim, Allah açsın yollarını,ayrıca fikren ve düşünsel olarak gelenekselin dogmatik potasından çok, Allah’ın her çağ ve devir için hayat verici diri vahy'in ışığına doğru koştuğunu görmekten çok mutlu oldum, bizi gayet içten samimane ağırlayan genç iş adamı olarak gördüğüm Abdurrezzak yanından çıkıyoruz, ve rehberimiz Hüseyin ile caddeye dolaşmaya başlıyoruz, saat 17.20 Hüseyin'i bırakmak için bizim delikanlı Sivaslı'ya giderken ben de dolaşmaya devam ediyorum, çalıştığım okulun bulunduğu yere gittim , hem fiziki anlamda hem şehrin başarılı okullar sıralamasında ilk üçe giren iddialı havası ile doğrusu 1979-2000 arası ortamından çok farklı buldum, mekanın en şık ve zarif binası ile dikkat çekiciydi, ara sokaklar yer yer camiler ve işte küçük çarşı, kirada kaldığımız evlerin semti olarak heyecanlı bir meydan , değişimden burası da çokça nasibini almış ve Yılancı Cami burada meydana asalet katmaya devam ediyor , bu arada öğretmen evinde kalmak için gerekli girişimde bulunan değerli meslektaş hocam Hamza Kale'ye teşekkür ediyorum oğlunun düğün telaşına rağmen ilgisini gösterdi sağ olsun ..

17.07.2021

DÖNÜŞ YOLUNA DÜŞMEK :

...haydi bismillah, yola çıkarken dua olarak dilimize alıştırdığımız ayeti okuyoruz. (Zuhruf - 13):
سُبْحَانَ الَّذ۪ي سَخَّرَ لَنَا هٰذَا وَمَا كُنَّا لَهُ مُقْرِن۪ينَۙ
diyerek saat 12.00 itibari ile bugün yola çıktık Uşak'tan, sabah saatlerinde erkeninden kıvrım çeken canımızı memnun etmek için stadyum karşısında küçük bir mekana uğradık kıvrım çıkarıyor diye, ne heves ne çok iştahla oturmuş yılların özlemi ile kıvrıma yumulmuştuk fakat tahin tadı vardı gerçek haşhaş değildi irkilerek yemekten vazgeçtik,aradığımız kıvrım o siyah rengi ile haşhaşlı kıvrım değildi , adamın verdiği israrlı cevap abi haşhaşlı zaten bu herkese bunu veriyoruz başka şekli yok diyordu, neyse paket yapın dedik kalktık,bu arada selam veren beni tanıyan yıllar öncesi bir öğrencime Nusret dedim ama sonradan ona benzeyen biri miydi acaba diye yol boyunca düşündüm doğrusu, ya çok zayıflamış Nusret'ti gördüğüm, ya da ismi başkaydı ayak üstü konuşmuştuk memnun olmuştum sevgisinden saygısından kibar biri olduğundan , saat 11.20 oldu, güzel insan değerli dost kıymetli meslektaşım Hamza Kale' nin nazik davetleri üzerine evinde görüşmeye gittik, daha sonra değerli meslektaşlarım İsmail Öztürk ve İsmail Tuğrul'da iştirak ettiler, güzel bir karşılaşma içten samimi candan bir sohbet içinde bulduk kendimizi, her konuşmamızın özü, en doğru en haklı ve insanı cennete taşıyan temel ilkelerin kaynağı Allah'ın kitabı olduğu üzerinde hemfikirdik , çünkü "doğru yolu göstermek Allah'a aittir" hükmü söz konusudur, günümüz İslam dünyası Allah'ın kitabını doğru anlamalı kendi çevresinde ruhbanlar üreterek onları kutsamak şeklindeki dini yönelmeler sapmalar olmamalıydı, böyle bir yapılanma Tevhid'i parçalayacak müslümanların savrulmasına sebep olacaktır diye düşünce duygularımızı paylaştık , ayrıca dünyada hangi devletin terörle teröristle iç içe olup vatana devlete ihaneti aşikar olan siyasi bürokrasi yazar çizer gazeteci her ne ise bu tip insanlara anlayışlı olduğu görülmüştür? nasıl oluyor da bizde meclisimiz içinde olacak kadar dünyada örneğine rastlanmaz bir sabır tahammül söz konusudur, elbet hainliği sabit olan ve destek vermekten çekinmeyen kim olursa olsun tarih kayda geçiyor ve milletin hafızasından çıkmayacaktır, ne yazık ki bazı Müslüman çevrelerin ihanet ve terör destekli ittifak grubuna destek olmalarının bilinçsizliğini Dırâr mescidi inşa eden zihin yapısından farksız oluşlarına dair üzüntülerimizi dile getirdik..
Hamza kardeşimin her zamanki mütevazi ağır başlı samimi güzelliğini İsmail Tuğrul kardeşimin güler yüzlü genç görünümlü dinamik hali, İsmail Öztürk'ün sakin duyarlı ağır abi duruşu, herşey hepsi şiirseldi, ikram ilgi sevgi saygı çerçevesinde hiç bitmesini istemediğim bir ortamdı, ancak dönüş gerçeğimiz vardı ve saat geldi, Uşak kısa bir gün için de olsa, ayları yılları bize sığdıran bin özlem duygularımızı gideren şehir olarak içimizde yer ediyordu, mutlulukla ayrılıyorduk, yeniden tekrar daha uzun görüşmek düşünceleri ile vedalaşıyorduk, kaldığımız bu kısa zamanda, yıllarımı geçirdiğim şehrin ne kadar ilerlediğini büyümüş gelişmiş güçlü bir ekonomik yapısına sahip olduğuna şahit oluyordum, çok değişmiş gördüğüm sokak ve caddeler olduğu kadar eski Uşak şehrini hatırlatan sokaklara da rastladım, yıkılıp yerine devasa binaların yapıldığı sokaklar ve caddeler modern bir şehir havası içinde, doğrusu dokunulmamış geçmişten geldiği gibi duran ev ve sokakların varlığı, bana 1979-2001 yılı Uşak'ı hatırlattığı için heyecan verici dikkat çekiciydi, çokca fotoğraf çektik bu duygusal bağının hatrına, alt üst geçitleri yeşil görünümlü parklar bulvarlar alış veriş merkezlerin çokluğu ile Uşak, gelişim ve değişim rüzgarını en iyi şekilde değerlendirdiğini görüyordum, bu anlamda çalışkan başarılı vizyon ve misyonu insan merkezli olan yerel yönetimlere alkış ve takdirlerimle ..

18.07.2021
« Son Düzenleme: 20 Temmuz, 2021, 21:27:36 ÖS Gönderen: mustafakaya » Kayıtlı
Sayfa: [1] Yukarı git Yazdır 
« önceki sonraki »
Gitmek istediğiniz yer: